inženýring, výroba, obchod, servis
respektujeme přírodu

Úvodní strana > EnergoRea > Aktuality

Vodní elektrárna Štvanice v Praze

28.08.2017
V srpnu 2017 byly zahájeny práce na modernizaci elektrické části vodní elektrárny Štvanice v Praze...

V srpnu 2017 byly zahájeny práce na modernizaci elektrické části vodní elektrárny Štvanice v Praze. Modernizace elektrické části sestává z výměny hlavního transformátoru, transformátorů vlastní spotřeby, záložního dieselagregátu, řídicího systému, elektrických ochran a statických budících systému generátorů. Součástí akce je také výměna elektroinstalace a modernizace pomocných zabezpečovacích systémů elektrárny, jako jsou EPS, EZS nebo kamerový systém.

Uvedené práce jsou součástí modernizace technologické části vodní elektrárny, která bude probíhat postupně po jednotlivých soustrojích s cílem minimalizovat odstávky elektrárny a ztráty ve výrobě elektrické energie. Ukončení rekonstrukce je plánováno přibližně na polovinu roku 2019.

Vodní elektrárna Štvanice slouží svému účelu již déle než sto let. Poprvé byla uvedena do provozu již v roce 1914. Velkou modernizací prošla v letech 1983 – 1987 a od té doby je vybavena třemi Kaplanovými přímoproudými turbínami, každou o instalovaném výkonu 1,89 MW, a synchronními generátory.

Elektrárna je díky své secesní neoklasicistní budově dnes již neodmyslitelnou součástí říčního panoramatu Prahy.

S laskavým souhlasem autorky Elišky Anny Kubičkové přikládáme pro ilustraci dvě její fotografie: